Назад
Новини

«Земля йде з-під ніг»
або як не втратити землю у процесі оформлення документів?

Кожен має право отримати земельну ділянку у власність або користування. Та мабуть кожен також знає, що процедура отримання землі в Україні складна та, нажаль, непрозора.

Ви хочете приватизувати землю для будівництва чи взяти ділянку в оренду для ведення Вашого бізнесу?

Пригледіли вільну ділянку, яка повністю відповідає Вашим потребам?

Приготуйтесь до тривалої та недешевої тяганини з оформленням документів. І будемо щиро сподіватись, що витрачений час та гроші у кінцевому підсумку дозволять оформити право на цю землю саме за Вами.

А що, може бути інакше? Може.

У цій статті спробуємо проаналізувати найбільш часті проблемні питання та надати на них відповіді з точки зору актуальної судової практики.

Якщо обраній Вами земельній ділянці не присвоєний кадастровий номер, необхідна розробка відповідної землевпорядної документації.
Одразу зазначимо, що ця розробка коштує грошей, які необхідно сплатити навіть у разі, якщо Ви йдете по процедурі безоплатної приватизації.
Що стосується земель державної та комунальної власності, то для початку виготовлення документів Вам знадобиться відповідний дозвіл на їх розробку, який надає за Вашим зверненням орган державної влади або місцевого самоврядування.

І тут починаються нюанси.

Чи надає дозвіл на розробку проекту відведення право

«застовбити» за собою земельну ділянку?

Ви отримали запитуваний дозвіл, уклали договір із землевпорядною організацією, оплатили виготовлення документів і вже впевнено плануєте, де на Вашій ділянці буде клумба або заїзд транспорту? Не все так гладко. Дозвіл на розробку проекту ще не означає, що ця ділянка Ваша чи що вона точно стане Вашою. На цьому етапі рішення про передачу землі у власність або користування ще не прийняте і невідомо, кому врешті дістанеться «Ваша» ділянка.

Звідси випливає друге питання:

Чи законне надання одразу кільком особам дозволу

на розробку проєкту відведення однієї та тієї ж самої ділянки?

Однозначної відповіді на це питання немає. Все залежить від добросовісності дій як посадових осіб, так і потенційного власника чи орендаря.

Так, суди загалом вважають неправомірними дії органу влади, який безпідставно відмовляє у затвердженні розробленої документації і у той же час надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою та затверджує цей проєкт щодо іншої особи.

Проте, якщо особа, яка отримала дозвіл на розробку документації, зволікає із завершенням цієї процедури, або з самого початку знала, що за законом не має права на цю землю, і ввела орган влади в оману – тоді надання іншій особі можливості оформити право на земельну ділянку буде вважатися законним.

Крім того, на сьогодні судова практика виходить з того, що за наявності двох та більше претендентів на земельну ділянку державної або комунальної власності, визначення її отримувача має відбуватися на конкурсних засадах, навіть якщо обов’язкове проведення торгів для цього виду земель прямо не передбачене законом.

Що ж робити, якщо ви витратились на розробку

проекту, а ділянка передана іншій особі?

У такому випадку алгоритм захисту має два варіанти вирішення ситуації – домагатися отримання бажаної земельної ділянки або відшкодування понесених витрат на розробку землевпорядної документації, за якою була сформована земельна ділянка. Вибір варіанту дій залежить від бажання заявника та конкретних особливостей кожної справи.

Пам’ятайте, що закон завжди стоїть на захисті порушеного права. Проте, земельні спори є однією з найскладніших категорій судових справ, тому ми завжди рекомендуємо своєчасно звертатися за кваліфікованою юридичною допомогою.

Матеріал статті підготовлений з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду,

сформульованих у постанові по справі № 688/2908/16-ц від 29.09.2020 р.

З повним текстом рішення суду можна ознайомитись за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/92137264


Проекти 25.08.2021

Україна-Британія 1:0

Наша клієнтка тривалий час проживала у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії. Там вона одружилася і народила доньку. Через певний час сімейне життя перетворилося на катастрофу, бо чоловік почав пиячити та давав волю кулакам.

Детальніше
Проекти 16.07.2021

«Архітектурний контроль»:
як відрізнити від явного свавілля?

Уявляєте, одним чудовим ранком за чашкою смачної кави Ви дізнаєтеся, що все Ваше майно, банківські рахунки арештовані. Як наслідок - повне унеможливлення проведення розрахунків з контрагентами та блокування підприємницької діяльності.

Детальніше
Проекти 09.07.2021

Порятунок активів підприємства від свавілля прокуратури

Чергове «актуальне» провадження під наглядом прокурорів Офісу Генерального прокурора обрало об'єктами уваги декілька десятків підприємств Харківщини із значними обсягами постачання.

Детальніше

Читайте всі новини KROLEVETSKYI and Partners на цій сторінці

Всі новини
Call Now Button