Назад
Новини

Нарахування пені за прострочення розрахунків за ЗЕД -контрактами
під час війни

З метою підтримки повоєнного платіжного балансу, забезпечення стійкості національної грошової одиниці, стабільності валютних надходжень до економіки України та запобігання масового виведення капіталу за кордон, Національний банк України постійно вживає низку макроекономічних і монетарних заходів.

Одним із таких заходів є регламентація граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, за якої центральний банк у регулятивний спосіб встановлює вітчизняним суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності (резидентам України) своєрідні «дедлайни» для оприбуткування валютної виручки (у разі експорту) та надходження товару від іноземного постачальника (при імпорті).

З часу запровадження в Україні правового режиму воєнного стану граничні строки розрахунків за експортно-імпортними операціями змінювалися вже декілька разів: з 05 квітня 2022 року відповідні строки були скорочені з 365 до 90 календарних днів, з 8 червня 2022 року вони були збільшені до 120 календарних днів, а з 9 липня 2022 року – до 180 календарних днів. Останні діють і станом на сьогодні.

Тож, у цій сфері характерна динамічність та мінливість правового поля, а тому надзвичайно важливо встигати за всіма змінами та знати про чинні нормативні приписи. 

Істотне значення моніторинг положень валютного законодавства має ще і через значний розмір потенційних майнових наслідків за його порушення.

Так, порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів тягне за собою нарахування пені за кожен день прострочення в розмірі 0,3% суми неодержаних грошових коштів за договором або вартості недопоставленого товару (частина 5 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції»).

До того ж, Законом України № 2260-IX від 12.05.2022 року, який набрав чинності 27 травня 2022 року, Верховна Рада України уповноважила податкові органи на проведення у період воєнного стану документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Тому, на додаток до вищевказаного, відтепер контролюючі органи мають право перевіряти дотримання платниками податків граничних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями та у разі встановлення фактів щодо недотримання ними останніх – приймати податкові повідомлення-рішення за формою «С» про нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Цікавим є і те, що нерідко фактичною підставою для проведення такої перевірки слугує відповідна інформація, повідомлена податковим органам банківськими установами.  

Звертаємо увагу також на те, що такого роду перевірки податкова могла проводити і в період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України COVID-19, за результатами яких платникам податків так само нараховувалася пеня за порушення зазначених граничних строків. 

При цьому, період, який охоплюється перевіркою, може бути не обмежений часом дії в Україні правового режиму воєнного стану або запровадженого в Україні карантину, тобто перевірятися контролюючими органами можуть і більш ранні періоди в межах строку давності за статтею 102 Податкового кодексу України. 

Тому не варто дивуватися, якщо сьогодні до Вашої компанії завітає податкова та почне проводити перевірку з питань дотримання граничних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями за періоди, які охоплюють 2017, 2018 чи більш пізні роки. Наразі такі дії є законними.

Як показує судова практика, цей захід податкового контролю набуває все більшої поширеності в наші дні, а тлумачення норм валютного законодавства бізнесом та податковими органами нерідко є діаметрально протилежним, що неминуче призводить до судових спорів.

Саме тому для платників податків, які планують або вже займаються зовнішньоекономічною діяльністю, особливо актуальним стає постійний і безперешкодний доступ до висококваліфікованої юридичної підтримки.

Фахові та досвідчені юристи Адвокатського об’єднання «Кролевецький та партнери» завжди готові надати Вам професійну правову допомогу у справах, пов’язаних з дотриманням граничних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями. Ми надаємо такі послуги:

1. Індивідуальний правовий аналіз Вашої ситуації, надання відповідних усних та письмових консультацій щодо дотримання вимог валютного законодавства щодо граничних строків;

2. Вжиття превентивних заходів для недопущення прострочення Вашою компанією граничних строків, зокрема:

3. Оскарження в адміністративному та судовому порядках податкових повідомлень-рішень про нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.


Партнер
Руслана Пивоварова
Детальніше
Новини 31.05.2023

Відповідальність за ненадання відповіді на запит податкової:
що відомо?

28 квітня 2023 року набрав чинності Закон України № 2970-IX (далі – Закон). Незважаючи на те, що цей Закон здебільшого стосується імплементації у публічній фінансовій системі України міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки (CRS), ним також були внесені і інші зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема щодо податкової відповідальності. Так, відтепер […]

Детальніше
Новини 23.05.2022

Відновлення податкових перевірок в умовах воєнного стану:
огляд положень законопроекту №7360

«12» травня 2022 року Верховною Радою України було проголосовано проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану (далі – законопроект №7360) та прийнято у цілому відповідний закон. Станом на день написання цього огляду цей закон […]

Детальніше
Новини 31.03.2022

Український юридичний ринок об’єднався: спільна позиція щодо співпраці з міжнародними компаніями, які продовжують вести бізнес в росії

У продовження ініціатив АПУ більше ніж 70 провідних юридичних фірм об’єдналися і висловили позицію про припинення надання юридичних послуг міжнародним компаніям, які все ще ведуть бізнес та зберігають свою присутність в РФ. Водночас ми вітаємо всі спроби українського менеджменту іноземних компаній донести необхідність виходу з ринку країни-агресора та прагнення підтримки України значною фінансовою, військовою та […]

Детальніше

Читайте всі новини KROLEVETSKYI and Partners на цій сторінці

Всі новини
Call Now Button