Назад
Новини

«Російська рулетка» або «техаська перестрілка»?
Яку зброю обрати для вирішення корпоративного конфлікту?

Розпочинаючи спільний бізнес, партнери дуже рідко думають про те, як вирішувати корпоративні конфлікти в майбутньому. На цьому етапі головним звичайно є саме бізнес-ідея та перспективна дохідність. Відносини, як правило, приятельські та дуже довірчі. Досить часто, партнери обмежуються усною домовленістю про поділ прибутків порівну та деякі інші умови ведення спільного бізнесу. Втім, корпоративні конфлікти не є рідкістю і трапляються у більшості великих компаній.

Не є виключенням й так звані «тупикові ситуації» (Deadlock), які колишні компаньйони не можуть або не хочуть вирішити. Виникає реальна загроза всьому бізнесу. Такі ситуації в кращому випадку призводять до виходу з бізнесу одного з партнерів або до поділу компанії. В гіршому випадку такі конфлікти призводять до банкрутства, тривалих судових спорів, загострення відносин та значних майнових та часових втрат.

Відносини партнерів по бізнесу часто порівнюють зі шлюбом. Так само на початку бізнес-відносин партнери не думають або не хочуть думати про «бізнес-розлучення».

Дедлок має наслідком розірвання бізнес-стосунків та може бути швидким та менш обтяжливим для партнерів, якщо вони передбачать способи його розв’язання на старті.

Інструменти вирішення дедлоків давно відомі англійському праву та, крім Великобританії та США, широко використовуються й у країнах ЄС. Угода партнерів (Shareholders’ agreement) майже завжди містить алгоритм дій партнерів у разі настання безвихідного корпоративного конфлікту.

Із набранням чинності Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (17.06.2018) з’явилась законодавчо закріплена можливість укладати корпоративні договори учасниками ТОВ та ТДВ. Завдяки цьому відомі світовій практиці способи вирішення корпоративних конфліктів сьогодні вже застосовуються й в Україні, хоча усталеної судової практики щодо таких питань в українських судах ще немає.

«Російська рулетка» (Russian roulette clause)

«Російська рулетка» (Russian roulette clause) – спосіб вирішення дедлоку, при якому один партнер направляє іншому пропозицію викупу його частки у статутному капіталі із зазначенням ціни такого викупу. Інший партнер може прийняти таку пропозицію або відхилити її та викупити частку першого партнера за цією ж ціною або еквівалентною, якщо частки нерівні. Партнер, який ініціював цей процес, в такому випадку зобов’язаний продати свою частку за ціною, яку він сам зазначив для викупу частки партнера. Таким чином, для першого партнера невигідно зазначати неринкову занижену вартість частки, адже у разі відмови продати йому частку він буде зобов’язаний сам продати свою частку за такою ціною.

Цей спосіб здебільшого використовується, коли партнерів двоє та вони мають рівні або близькі до рівних частки у статутному капіталі. Фінансовий стан партнерів також має значення, адже той, кому залишиться компанія, має сплатити іншому фактично половину її вартості.

Важливо, прописуючи умови цього застереження в корпоративних договорах, чітко визначати строки на прийняття або відхилення пропозиції, укладання договору купівлі-продажу частки, тощо.

«Техаська перестрілка» (Texas shoot-out clause)

На практиці існує декілька варіантів такого застереження в корпоративних договорах. На відміну від «російської рулетки» в даному випадку частку в статутному капіталі зможе викупити той партнер, який запропонує більшу ціну. Саме висування пропозицій зумовлює варіативність такого способу виходу з дедлоку. Так, це може бути певна модифікація «російської рулетки» – партнер, який отримав від компаньйона пропозицію про викуп його частки, може або погодитись з нею, або викупити частку компаньйона за більшою ціною. Компаньйон в такому разі зобов’язаний продати свою частку. Корпоративний договір в такому випадку може містити певний пропорційний крок такого збільшення ціни.

В іншому варіанті це може бути направлення пропозицій партнерів у конвертах медіатору чи іншій незалежній третій стороні. Конверти відкриваються одночасно й той, хто запропонував більшу вартість, викупає частку іншого.

«Мексиканська перестрілка» або «голландський аукціон» (Mexican shoot-out clause / Dutch auction clause)

Суть цього застереження трохи відрізняється від традиційного голландського аукціону. Партнери визначають мінімальну вартість своєї частки, за яку вони готові її продати. Так само це може бути одночасне направлення закритих конвертів з цінами третій стороні. Той, хто вказав вищу ціну, виграє та викупає частку іншого за ціною, яку вказав партнер, що продає частку. Але тут так само можуть бути різні варіанти, наприклад: виграє той, хто вказав нижчу ціну; той, хто виграв, має сплатити за частку вищу ціну. Все залежить від умов корпоративного договору та обставин, які зумовлюють певний алгоритм дій для виходу з глухого кута.

Прописуючи застереження щодо «техаської» або «мексиканської перестрілки» в корпоративному договорі, важливо чітко визначити порядок направлення пропозицій із цінами та відкриття конвертів з метою уникнення можливих зловживань або нечесної гри одного з партнерів.

«Розділяй та обирай» (Divide and choose)

Таке застереження дає можливість одному з партнерів запропонувати поділ компанії, а іншому відповідно обрати її частину відповідно до пропорціонального розподілу часток учасників. Такий спосіб вирішення дедлоку можливий виключно тоді, коли бізнес або компанію можливо розділити та продовжити діяльність окремими фірмами.

Медіація (Cooling-off / Mediation).

Медіація – наразі доволі популярний альтернативний спосіб врегулювання конфліктів за допомогою третьої сторони. Медіація теж може бути ефективним інструментом вирішення корпоративного конфлікту, зокрема дедлоку. Корпоративний договір може містити застереження щодо обов’язкової медіації між партнерами. Консенсус між ними, як найкращий результат медіації, стане гарним поштовхом вперед для спільного бізнесу. Втім, сама медіація інколи може заходити у глухий кут, і продовження такого процесу не матиме жодного сенсу.

Зустрічаються й інші назви зазначених інструментів вирішення дедлоків. Є й багато інших способів врегулювання конфліктів між партнерами. Корпоративні договори індивідуальні та обрання того чи іншого інструменту виходу з «глухого кута» часто залежить від багатьох ключових питань.

Важливо розуміти, що існують певні ризики застережень щодо «перестрілок». Зокрема, недобросовісний партнер, знаючи про скрутний фінансовий стан іншого партнера, може спровокувати таку «перестрілку» з метою викупу компанії за вигідною для себе ціною.

Але абсолютно точно, що передбачення чітких інструментів вирішення ймовірних конфліктів спрацює, як страховка, та збереже тривалі партнерські відносини й призведе до шаленого успіху компанії або, принаймні, дозволить «розійтись друзями» на завчасно узгоджених справедливих умовах.


Партнер
Олексій Зайцев
Детальніше
Новини 11.12.2023

Набрав чинності закон про скасування мораторію на податкові перевірки!

Завершилася друга частина податкової саги з мораторієм на податкові перевірки! Фінал доволі прогнозований: з 08 грудня 2023 року Закон № 3453-ІХ набрав чинності! Головний зміст Закону – скасування “воєнного” мораторію на податкові перевірки. Але не повністю!

Детальніше
Проекти 08.11.2023

Гучна перемога у справі «Електроважмашу» –
антикорупційна апеляція виправдала усіх наших підзахисних

Це перший випадок скасування Апеляційною Палатою обвинувального вироку ВАКС із одночасним виправданням усіх обвинувачених у практиці роботи цього суду.

Детальніше
Новини 03.09.2023

Аналіз закону про скасування воєнних пільг.
Завершення

01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України № 3219-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану” (далі – Закон). Ухвалення Закону значним чином змінило правове регулювання великої кількості питань у сфері оподаткування. Не став виключенням і єдиний податок. Про нові правила справляння […]

Детальніше

Читайте всі новини KROLEVETSKYI and Partners на цій сторінці

Всі новини
Call Now Button